Co warto zobaczyć w Pucku

Co warto zobaczyć w Pucku

Ciekawe co warto zobaczyć w Pucku?

Co warto zobaczyć w Pucku? Całkiem sporo ciekawostek. Między innymi są liczne zabytki z gotyckim trzynastowiecznym kościołem św. Piotra i Pawła na czele. Jest osiemnastowieczny drewniany dawny szpital zamieniony na Muzeum Ziemi Puckiej, zabytkowe domy i kamienice. Niestety bardzo niewiele zachowało się z krzyżackiego zamku. Większość ludzi przybywa tu jednak przede wszystkim na plażę. Każdego letniego dnia na wodzie można zobaczyć mnóstwo pływających żaglówek. Są też głazy narzutowe – pomniki przyrody nieożywionej które nazywają się Dwunastoma Apostołami.

Gdzie leży Puck?

Puck jest jednym z miast powiatowych na Kaszubach w województwie pomorskim. Leży jednak nie nad otwartym morzem, ale nad zatoką, a dokładniej nad Zatoką Pucką. Stałych mieszkańców żyje tu około 11 tysięcy na powierzchni blisko 5 kilometrów kwadratowych.

Trochę historii

Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają prawdopodobnie trzeciego lub czwartego wieku. A więc na długo przed zaistnieniem na mapach państwa polskiego. Już w IX wieku istniał tu port, a od trzynastego stulecia gród kasztelański książąt pomorskich. Na początku czternastego wieku ziemie te dostały się pod panowanie Krzyżaków. Również za czasów krzyżackich Puck otrzymał prawa miejskie w roku 1348 podczas rządów wielkiego mistrza krzyżackiego Dusemera. Wtedy też nastąpił znaczny rozwój i rozbudowa miasta powstały między innymi mur obronny, sieć ulic i rynek.

Podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) Puck nalżał na przemian do Polaków, Szwedów, Krzyżaków. W 1466 został włączony do Prus Królewskich, a te były pod panowaniem Korony Królestwa Polskiego. Od czasów potopu szwedzkiego miasto zaczęło podupadać, a po rozbiorach dostało się do Prus. Kolejny wzrost gospodarczy tych ziem nastąpił w wieku dziewiętnastym kiedy zaczęły rozwijać się tu przemysł, handel i turystyka. Były między innymi mleczarnia, tartak, browar i młyn. Już na przełomie XIX i XX wieku stał w Pucku dworzec kolejowy.

W roku 1920 cała najbliższa okolica wróciła do państwa polskiego. Wtedy powstały tu też Pułk Artylerii Nadbrzeżnej i Baza Lotnictwa Morskiego. W obecności generała Józefa Hallera odbyły się zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim.

Co warto zobaczyć w Pucku jeszcze, a raczej w jego okolicy?

Jeśli będziecie w pobliżu polecam wycieczkę do najkrótszej polskiej jaskini czyli Grot Mechowskich, są też ładne pałace (zamki) w Krokowej i w Rzucewie.

Foto: własne

Dodaj komentarz