Co warto zobaczyć w Bytomiu

Co warto zobaczyć w Bytomiu

Co warto zobaczyć w Bytomiu? – dobre pytanie

W dzisiejszym wpisie zrobimy sobie wycieczkę do Bytomia, sprawdzimy co warto zobaczyć w Bytomiu. Ale najpierw poznajmy o nim kilka najważniejszych informacji.

Bytom jest jednym z najstarszych, największych i najbardziej znanych miast Górnego Śląska. Jest to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i administracyjny. Pod względem wielkości na 23 miejscu w Polsce. Mieszka tu na stałe ponad 160 tysięcy osób, a powierzchnia wynosi około 70 kilometrów kwadratowych. Przez miasto przepływa niewielka rzeczka – Bytomka.

Na mapach nazwa Bitom pojawiała się już w roku 1105. Gród obronny na tutejszym Wzgórzu Małgorzaty wzniósł król Bolesław Chrobry, a w roku 1254 Bytom miał już prawa miejskie. Natomiast w trzynastym wieku był siedzibą książąt piastowskich i stolicą Księstwa Bytomskiego. Piastowie władali tu do roku 1532 . Ale później pojawili się Hohenzollernowie, a następnie Donnesmarckowie czyli rody niemieckojęzyczne. Od połowy osiemnastego stulecia do roku 1945 Bytom należał już oficjalnie do Niemiec, chociaż cały czas aktywnie działali tu Polacy, którzy dbali o zachowanie polskiej kultury. W latach międzywojennych było to jedyne miasto w Niemczech, w którym istniało polskie gimnazjum. Do Polski wrócił po II wojnie światowej.

Przemysł i przyroda w Bytomiu

Podobnie jak w wielu innych częściach Górnego Śląska obszar został bardzo zdegradowany przez przemysł górniczy i hutniczy. Liczne zakłady dawały ludziom pracę i zarobek ale jednocześnie truły i niszczyły środowisko. Bytom należy do miast najbardziej narażonych na tąpnięcia górnicze, które powodują lokalne trzęsienia ziemi i są odczuwane na powierzchni. Nie raz niosą poważne zniszczenia domów mieszkalnych.

Wbrew pozorom są tu także tereny zielone. Około 20 procent powierzchni miasta zajmuje las. Warto wspomnieć piękny założony w połowie dziewiętnastego wieku park miejski. Koniecznie trzeba też wymienić sportową dolinę „Dolomity” utworzoną na terenie nieczynnych kamieniołomów. Na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór znajduje się rezerwat  Segiet, a przy granicy z Chorzowem i Piekarami Śląskimi zespół przyrodniczo krajobrazowy Żabie Doły.

Zabytki i atrakcje turystyczne w Bytomiu

Turystów, którzy przyjeżdżają do Bytomia zwykle interesują zabytki. A jest ich całkiem dużo. Warto się wybrać na wspomniane wyżej Wzgórze świętej Małgorzaty, zobaczyć Rynek, w pobliżu którego zachowało się sporo starych kamienic. Niestety wiele z nich jest mocno zniszczonych i proszą się o remont.

W Bytomiu są piękne kościoły. Blisko Rynku stoją dwa z nich – trzynastowieczny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. neogotycki Świętej Trójcy. Koniecznie trzeba też wybrać się do bardzo ciekawego Muzeum Górnośląskiego.

Przez miasto regularnie jeździ zabytkowy tramwaj (linia 38), a do Miasteczka Śląskiego można pojechać kolejką wąskotorową. Natomiast najsłynniejszą placówką kulturalną Bytomia jest Opera Śląska.

Foto: własne

Dodaj komentarz