Celestat i Bractwo Kurkowe w Krakowie

Celestat i Bractwo Kurkowe w Krakowie

Celestat i Bractwo Kurkowe w Krakowie – co to takiego?

Celestat i Bractwo Kurkowe w Krakowie to propozycja dla miłośników historii. Wszystkich, których temat interesuje zapraszam na ulicę Lubicz, gdzie znajdziecie niewielki pałacyk i park. Natomiast obecnie miejsce to znajduje się pod opieką Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podobnie jak słynny Barbakan i jeszcze kilka innych oddziałów. Od Rynku Głównego jest tu bardzo blisko, a spacer zajmie nie więcej niż kilkanaście minut.

Bractwo Kurkowe – co to takiego?

Bractwa Kurkowe (inaczej Strzeleckie) są znane nie tylko w Polsce. Przybyły do nas w średniowieczu z zachodniej Europy. Ich celem była obrona miast przed atakami nieprzyjacielskich wojsk. Bractwa uczyły mieszczan posługiwania się bronią. Działały na terenie Polski bez większych przeszkód do czasu rozbiorów Rzeczpospolitej. Później na terenie carskiej Rosji były zakazane. Natomiast w zaborze pruskim mogły działać wyłącznie jako stowarzyszenia proniemieckie. Największą swobodą cieszyły się te, które dostały się pod panowanie Austrii. Do najbardziej znanych należały od lat 30 – tych XIX stulecia Krakowskie Bractwo Kurkowe i Mieszczańskie Towarzystwo Strzeleckie we Lwowie.

Obecnie w różnych krajach Stowarzyszenia Strzelców Historycznych liczą około 3 miliony członków. Spotykają się ze sobą między innymi na zawodach, w których wyłaniają tak zwanego „króla”.

Celestat w Krakowie

Celestat jest miejscem ćwiczeń członków Bractwa Kurkowego. Możecie zobaczyć tu 4 sale wystawowe. Największa – Strzelecka liczy 320 metrów kwadratowych powierzchni. Są tu portrety wielu dawnych królów kurkowych, a także różnego rodzaju pamiątki. Między innymi Srebrny Kur, który w szesnastym wieku podarował Bractwu król Zygmunt August. Natomiast w mniejszych pomieszczeniach stoją puchary, medale, łuki, strzelby i inne związane z tym towarzystwem eksponaty. Całość mieści się w dziewiętnastowiecznym neogotyckim budynku nazywanym Pałacykiem Bractwa Kurkowego.

Park Strzelecki w Krakowie

Wokół muzeum rozciąga się niewielki park o powierzchni niespełna półtora hektara. Jego pierwszym „kurkowym” właścicielem był w połowie XIX wieku bogaty kupiec Józef Louis. Na terenie tegoż zieleńca stoi sporo pomników, z których najstarsze – dziewiętnastowieczne są dwa – królów Jana III Sobieskiego i Zygmunta Augusta.

Foto: własne

Dodaj komentarz