Bazylika św Erazma i Pankracego

Bazylika św Erazma i Pankracego

Bazylika św Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze – ładny zabytek

Bazylika św Erazma i Pankracego w jeleniej Górze pojawia się w dokumentach z roku 1228. Chociaż niektóre źródła podają jednak, że wtedy stał tu inny kościół – drewniany, a na skutek pożaru w roku 1303 konieczna była odbudowa.

Obecna świątynia z kamienia (głównie piaskowca) jest orientowana, trójnawowa. W architekturze dominuje styl gotycki, o czym przypominają między innymi ostrołukowe obramienia drzwi i okien. Kiedy spojrzycie w górę zobaczycie krzyżowo – żebrowe sklepienie. W kościele można dopatrzeć się elementów także z innych epok. Na przykład jeden z portali, niektóre nagrobki, szesnastowieczne stalle i ambona reprezentują renesans. Natomiast ołtarze, chrzcielnica, organy czy konfesjonały powstały w czasie dominowania baroku. Mieszankę stylów można wytłumaczyć faktem, że po wojnie trzydziestoletniej około 1662 roku konieczna była odbudowa. Zajęli się tym ojcowie jezuici.

Do głównego budynku przylegają dwie kaplice, a na zewnątrz warte uwagi są także kolumna Maryjna i figura św. Jana Nepomucena.

Świątynia jest najstarszą i najważniejszą na terenie miasta. Jest duża, można nawet napisać monumentalna. Ma długość 56 metrów. Głowna nawa wznosi się w górę na 24 metry, a wieża z barokowym hełmem osiąga wysokość 54 metry. Dach jest dwuspadowy. Jasne wnętrze sprzyja robieniu dobrych zdjęć. Tytuł bazyliki mniejszej posiada od roku 2011.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługuje portal południowy. Wewnątrz przyciąga wzrok wspaniały ołtarz główny – dzieło Norwega Tomasza Weisfeldta. Natomiast cenne organy o liczbie głosów 61 powstały w warsztacie mistrza Adama Caspariniego. Jak wspomnieliśmy wyżej są tu różne nagrobki, a także epitafia. Natomiast w zabytkowym domu parafialnym mieściła się niegdyś łacińska szkoła.

A w pobliżu?

Jelenia Góra jest pięknym miastem bogatym w zabytki. Opisujemy je w osobnym artykule. Polecamy też między innymi kościół Świętego Krzyża. Warto wybrać się także do uzdrowiska Cieplice Śląskie. Znajdziecie tam między innymi Muzeum Przyrodnicze. W dzielnicy Sobieszów na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego stoi zamek Chojnik. Do Jeleniej Góry przylega też piękny Park Krajobrazowy Doliny Bobru.

Foto: własne

Dodaj komentarz