Atrakcje w Krynicy - Zdrój

Krynica, sanatorium, zabytek

Różnorodne atrakcje w Krynicy – Zdrój

Krynica – Zdrój jest z pewnością jednym z najbardziej znanych i cenionych uzdrowisk. Nie tylko w Beskidzie Sądeckim, ale w całej Polsce. Miasto liczy nieco ponad 10 tysięcy stałych mieszkańców. Ze względu na licznie przybywających turystów i kuracjuszy jest tu jednak zawsze o wiele więcej ludzi. Nie tylko w wakacje, ale przez cały rok. Nad miejscowością wznoszą się szczyty Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. Bardzo popularna Jaworzyna Krynicka wbrew nazwie należy administracyjnie do Muszyny. Atrakcje w Krynicy – Zdrój są bardzo różne. Większość przybywających gości przyjeżdża tu na leczenie, ale są też szlaki turystyczne po okolicznych górach, festiwale, koncerty i inne propozycje. Ale po kolei…

Historia miasta i uzdrowiska

Prawa miejskie Krynica otrzymała w 1911 roku. Wcześniej była to wieś założona w połowie XVI wieku przez Dana z Miastka (obecnie z Tylicza). Ta wieś nazywała się pierwotnie Krzenycze. Tereny należały do biskupów krakowskich, a po rozbiorach przejął je cesarz austriacki. Już pod koniec XVIII stulecia zaczęły się badania tutejszych wód pod względem ich walorów uzdrowiskowych. Pierwszym naukowcem, który zajął się tematem był  Baltazar Hacquet z uniwersytetu lwowskiego. Wtedy też budowano pierwsze domy zdrojowe.

Jeszcze większy rozkwit Krynicy nastąpił w połowie XIX wieku, kiedy prace badawcze i kolejne zdrojowe odkrycia prowadził Józef Dietl. W krótkim czasie wyrosło 11 sanatoriów prócz tego kilkadziesiąt kwater prywatnych, a rocznie przybywało ponad 6000 kuracjuszy. Natomiast na początku XX stulecia lwowski geolog Rudolf Zuber znalazł źródła cennej wody leczniczej (szczawy), która nazwana została jego imieniem.

Przeprowadzenie linii kolejowej i budowa kolejnych pensjonatów umożliwiały pobyt coraz większej liczbie ludzi pobyt w uzdrowisku. Przed II wojną światową rocznie ponad 38 tysięcy gości, w tym arystokraci i koronowane głowy.  Do najsłynniejszych należeli: Józef Piłsudski, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski i wielu innych.

Niestety na skutek ostatniej wojny większość leczniczego sprzętu i sanatoriów została rozkradziona i zniszczona. Najpierw przez Niemców, potem przez Armię Czerwoną. Odbudowa podstawowej infrastruktury zajęła kilkanaście lat. W Krynicy – Zdroju leczy się przede wszystkim choroby układu trawiennego, moczowego, krążenia.

Zabytki i atrakcje miasta

Wśród zabytków w Krynicy – Zdroju przewodniki wymieniają pijalnię „Słotwinka”, Łazienki Borowinowe, Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, liczne dawne wille i pensjonaty. Wiele z nich stoi przy słynnym Deptaku Zdrojowym. Przez Krynicę przechodzi Szlak Cerkwi Łemkowskich łączący piękne drewniane zabytki architektury sakralnej. W Słotwinach czyli części Krynicy znajduje się jedna z takich cerkwi przerobiona na kościół katolicki. Warto zobaczyć też kościoły Przemienienia Pańskiego i N.M.P. Wniebowziętej. Dzieci zapewne ucieszy wizyta w „Muzeum Zabawek „Bajka„.

Do najsłynniejszych stałych mieszkańców uzdrowiska należał malarz prymitywista Epifaniusz Drowniak (Nikifor Krynicki), którego muzeum mieści się w willi „Romanówka”. Jest też kilka innych muzeów. Mocno związany z Krynicą był słynny śpiewak Jan Kiepura. Od 1967 roku odbywa się tu festiwal jego imienia. Natomiast najlepszych przedsiębiorców przyciąga cyklicznie organizowane Forum Ekonomiczne.

Krynica jest pięknie położona pod względem przyrodniczym. Miasto otacza Popradzki Park Krajobrazowy. Są górskie szlaki turystyczne piesze, a dla ludzi o słabszej kondycji kolej linowa na Górę Parkową i gondolowa na pobliską wspomnianą wyżej Jaworzynę Krynicką. Warto też skorzystać z wielkiej drewnianej wieży widokowej.

Z racji charakteru miejscowości odwiedzając Krynicę – Zdrój możemy liczyć na bogatą ofert zakwaterowania. Dostępne pokoje w Krynicy Zdroju z pewnością spełnią oczekiwania każdego odwiedzającego.

Niedaleko jest stąd do granicy ze Słowacją. Zwłaszcza do pięknego Bardejowa, gdzie na zabytkowym Rynku znajdziecie gotycką bazylikę.

Foto & video: własne