Atrakcje nad rzeką Dunajec

Atrakcje nad rzeką Dunajec

Atrakcje nad rzeką Dunajec – ciekawe i różnorodne

Znany wiedeński kompozytor Johan Strauss stworzył kiedyś słynny walc „Nad pięknym i modrym Dunajem”. Jesteśmy przekonani, że atrakcje turystyczne nad rzeką Dunajec w Polsce są także bardzo ciekawe, a krajobrazy nie mniej piękne. Rzeka ta płynie bowiem przez wiele uroczych miejsc, głównie w górach i terenach podgórskich. Mija ciekawe miasta, zamki, zalewy i zapory, no i oczywiście cudowne przyrodniczo tereny. Dlatego wierzymy, że warto o Dunajcu napisać. Ale zacznijmy od początku.

Dunajec gdzie się zaczyna, a gdzie kończy?

Rzeka Dunajec podobnie jak Wisła powstaje z połączenia dwóch potoków – Białego Dunajca i Czarnego Dunajca, które spotykają się w Nowym Targu. Przy czym za „ważniejszy” uchodzi ten drugi. Długość rzeki wynosi 247 kilometrów, z czego 17 stanowi granicę między państwem polskim, a Słowacją. Dlatego też niektóre dopływy Dunajca wpadają od strony naszych południowych sąsiadów. Jeśli jesteśmy już przy dopływach to najbardziej znany jest Poprad. Z Wisłą łączy się w pobliżu małego miasteczka Opatowiec.

Zapory i zbiorniki wodne

Na trasie Dunajca jest kilka znaczących zapór, dzięki którym powstały jeziora (a dokładniej zalewy) Czorsztyńskie, Sromowskie, Rożnowskie i Czchowskie. Dlatego już i tak piękny krajobraz został jeszcze bardziej urozmaicony. Zbiorniki te pełnią funkcje retencyjną, przeciwpowodziową, rekreacyjną, a także energetyczną bo spiętrzona wodna zasila wodne elektrownie.

Góry, kotliny i niziny na trasie Dunajca

Spośród mijanych przez rzekę pasm górskich trzeba wymienić przede wszystkim Pieniny, w których powstał słynny na całą Polskę przełom. Dunajec wije się licznymi zakrętami pomiędzy ścianami stoków. Właśnie w Pieninach od Sromowców do Szczawnicy można popłynąć tratwą z flisakami. To jest chyba największa atrakcja tego terenu. Kiedy minie już Pieniny przepływa przez Beskidy Zachodnie, Kotlinę Sądecką, a dalej do Pogórza Rożnowskiego, Kotliny Sandomierskiej i Niziny Nadwiślańskiej. Na terenie gór można w rzece złowić między innymi szczupaki, leszcze, płotki i trocie.

Miasta, miasteczka i wsie

Na swojej drodze Dunajec zahacza o mnóstwo pięknych i znanych miejscowości. Między innymi wspomniany wyżej Nowy Targ, Czorsztyn, Niedzicę, Szczawnicę, Krościenko, Stary Sącz, Nowy Sącz, Zakliczyn i Tarnów. W każdej z nich jest sporo atrakcji do zaliczenia – zamki, sanktuaria, zabytkowe Rynki i dużo innych ciekawostek. Wiele z nich ma charakter typowo turystyczny więc nie ma problemu, żeby znaleźć po drodze miejsca noclegowe i gastronomię.

Dodaj komentarz