Zamek krzyżacki w Kętrzynie

Zamek krzyżacki w Kętrzynie

Zamek krzyżacki w Kętrzynie – gotycki zabytek

Kętrzyn jest jednym z większych i najbardziej znanych miast na Mazurach. Natomiast zamek krzyżacki w Kętrzynie podobnie jak wiele innych tego typu budowli w okolicy jest typowym przykładem architektury gotyckiej. Powstał w drugiej połowie czternastego wieku na planie kwadratu ale w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.  Między innymi przyczyną tych przebudówek były nawiedzające to miejsce pożary i różnego rodzaju zniszczenia wojenne, których było sporo. Ściany zamku w pierwotnej konstrukcji tworzyły trzy skrzydła, które otaczały dziedziniec. Musiały być także gruby mur, baszty, zamykane bramy wjazdowe jako zabezpieczenie przed wojskami nieprzyjaciół i nieproszonymi gośćmi. Baszt było trzy.

Co ciekawe nie jest to pierwsza budowla obronna w tym miejscu, bowiem wcześniej w tym miejscu stała inna strażnica, podobno drewniana.

Wewnątrz jak to w zamku musiały znajdować się różne pomieszczenia. A więc między innymi kuchnia, refektarz, kaplica, pokoje mieszkalne, a w budynkach folwarcznych także młyn, browar, spiżarnia, zbrojownia, a nawet więzienie.

Wiele właścicieli i różne przeznaczenie

Miał tu też swoją siedzibę krzyżacki prokurator. Natomiast najsłynniejszym tutejszym mieszkańcem był Albrecht Hohenzollern, czyli ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego. Wraz z wieloma innymi współbraćmi w roku 1525 przeszedł on na luteranizm i stał się pierwszym zwierzchnikiem protestanckiego państwa.

W 1410 roku zamek na krótko, dokładniej na jeden rok dostał się we władanie polskiego króla Władysława Jagiełły. W czasie kolejnych wojen  kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Na przestrzeni wieków różne też było jego przeznaczenie. Był swego czasu siedzibą starosty, „blokiem mieszkalnym”, urzędem. W 1945 roku przechodząca przez miasto Armia Radziecka spaliła znaczną część zabytku, z tego powodu w latach 1964  – 1966 nastąpiła jego rekonstrukcja i odbudowa. Obecnie mieści się tu biblioteka i muzeum.

W ramach tego samego biletu zwiedza się także położoną nieco dalej basztę.

Co jeszcze w okolicy?

Jeśli będziecie w Kętrzynie warto zwiedzić to miasto, a zwłaszcza bazylikę kolegiacką pod wezwaniem świętego Jerzego, fragmenty murów obronnych i sporo innych zabytków. Niedaleko stąd we wsi Gierłoż znajduje się ciekawa, chociaż mroczna pamiątka po II wojnie światowej – Wilczy Szaniec czyli kwatera Hitlera. Polecamy zamki krzyżackie między innymi w Olsztynku i Działdowie. Również w Działdowie znajdziecie Muzeum Pogranicza opowiadające o dziejach Państwa Krzyżackiego

Foto: własne