Zakliczyn – miasteczko koło Tarnowa

Zakliczyn

Zakliczyn – miasteczko koło Tarnowa – małe miasto z ciekawą historią

Zakliczyn – miasteczko koło Tarnowa leży w Małopolsce w powiecie tarnowskim, na Pogórzu Rożnowskim nad Dunajcem. Stałych mieszkańców jest tu niecałe 2000. Mimo to jest to największa miejscowość pośród otaczających je wiosek.

Początki Zakliczyna sięgają bardzo dawnych czasów. Miejscowość wymieniana jest już w dokumentach z X wieku. Jednak wtedy  istniała pod inną nazwą. Niektóre źródła podają Dunaiz, inne, że Goluczyn. W roku 1086 stała się własnością opactwa tynieckiego i otrzymała nazwę Opatkowice.

Kolejną ważną datą w dziejach Zakliczyna był rok 1557 kiedy miejscowość tę wraz z kilkoma innymi wsiami kupił Spytek Wawrzyniec Jordan, późniejszy kasztelan krakowski. Postarał się on o nadanie praw miejskich. Wkrótce potem pojawiła się też obecna nazwa czyli Zakliczyn. Prawa te zostały odebrane w 1934, a przywrócone ponownie w 2006.

Wkrótce po nadaniu praw miejskich Zakliczyn zaczął prężnie się rozwijać. Kwitło rzemiosło i handel. Niestety około 100 lat później po początkowej świetności niewiele zostało. Przyczyniły się ku temu pożary, zarazy, a także „potop szwedzki”.

Co warto zobaczyć w Zakliczynie?

Warto też wspomnieć, że w całej okolicy działały prężne zbory ariańskie. Dla obrony wiary katolickiej na tych terenach sprowadzono do Zakliczyna zakon ojców reformatów. Ich klasztor wraz z kościołem istnieją tu do dziś.

Zakliczyn chociaż niewielki ma całkiem sporo ciekawostek do zwiedzania i oglądania. Przede wszystkim duży Rynek (jeden z największych w Małopolsce. Ma 170 metrów długości i 100 metrów szerokości. Na Rynku tym stoi zabytkowy dziewiętnastowieczny ratusz.

Miłośników architektury sakralnej na pewno zainteresują piękne kościoły – siedemnastowieczny p.w. Matki Boskiej Anielskiej, czyli kościół wspomnianych wyżej ojców reformatów oraz osiemnastowieczny  kościół świętego Idziego.

Zachowała się w mieście zabytkowa drewniana zabudowa z charakterystyczną „dziewięciosłupową” konstrukcją  i okapami sięgającymi nad chodnik. Wiele z takich domów znajdziecie przy Rynku oraz przy ulicach Mickiewicza i Malczewskiego.

Trzeba napisać też, że na terenie Zakliczyna znajdują się także cmentarze wojenne. W domu „Pod Wagą” ma siedzibę tutejsze muzeum.

Foto: własne

 

 

Dodaj komentarz