Twierdza Boyen w Giżycku

twierdza, Boyen, Giżycko, Mazury

To jest jeden z najciekawszych obiektów turystycznych i historycznych na Mazurach.  Dlatego też zwiedzając miasto nie można pominąć tego obiektu. Powstał z inicjatywy pruskiego generała o nazwisku von Boyen. On osobiście wkopał kamień węgielny pod budowę twierdzy. Stąd również pochodzi jej nazwa.

Twierdza w Giżycku – atrakcja dla miłośników historii

Zapraszam dziś wszystkich, którzy pasjonują się zabytkami wojskowymi. A więc tym razem jesteśmy na Mazurach. Naszym celem jest Twierdza Boyen w Giżycku.

Powstała w latach 1844 – 1856 z nakazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Stoi na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, czyli w najlepszym miejscu pod względem strategicznym. Stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego.

Twierdzę projektował pruski inżynier i jednocześnie generał piechoty Johann Leopold Ludwig Brese. Służyła ona obronie państwa pruskiego przed niebezpieczeństwami ze strony wschodniej. Było to ogromne dzieło militarne ziemno – murowane.

Feste Boyen – fort dla tysięcy żołnierzy

W języku niemieckim obiekt nazywano Feste Boyen.

Obiekt ma kształt wielkiej gwiazdy, w której mogło przebywać jednocześnie 3 – 4 tysiące żołnierzy. Natomiast powierzchnia twierdzy liczyła około 100 hektarów. Twierdza otoczona jest kamienno – ceglanym murem. Długość tego muru wynosi ponad 2300 metrów.

Prowadzą tutaj dwie drogi od strony Giżycka i Kętrzyna. Wejścia od początku strzegły cztery bramy wjazdowe. W tym dwie główne: Giżycka, Kętrzyńska i również dwie pomocnicze: Wodna (wyposażona w podnoszony most zwodzony) i Prochowa. Fosa otaczająca twierdzę była sucha.

Mieściły się tu typowe pomieszczenia wojskowe czyli arsenał, laboratorium prochowe, schrony, koszary dla żołnierzy, budynki ćwiczeń. Było też wiele innych obiektów bardzo różnego przeznaczenia.

Twierdza Boyen w Giżycku podczas I wojny światowej

Podczas działań wojennych 1914 – 1918, w trakcie bitwy pod Tannenbergiem artyleria niemiecka na terenie twierdzy wspierała oddziały polowe i jej obronę. Umocnienia miały zablokować, na czas rozstrzygnięcia na froncie zachodnim, wkraczającą do Prus Wschodnich armię rosyjską.

Już po wojnie światowej uznano twierdzę za obiekt przestarzały, dlatego też straciła znaczenie militarne.

Twierdza Boyen Giżycko w czasie II wojny światowej

W przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Brygada Forteczna „Lötzen” wchodziła w skład grupy Armii „Nord” nacierającej ku Mławie i Modlinowi i brała również udział w walkach pod Wizną.

W latach 1941-44 utworzono tu między innymi szpital polowy, oddział Sztabu Generalnego, a także laboratorium żywności, w którym badano jedzenie przeznaczone dla niemieckich oficerów przebywających w Wilczym Szańcu w Gierłoży (była to wojenna kwatera Hitlera).

Zastosowanie twierdzy także w latach powojennych

Po II wojnie światowej aż do lat 90 – tych ubiegłego stulecia ten zabytek architektury niestety stopniowo niszczał. Przez pewien czas stacjonował tu wojsko polskie, a część obiektu była wykorzystywana między innymi jako ferma dla kur oraz magazyn zbożowy.

Kiedy wyprowadziło się stąd wojsko coraz bardziej budowla niszczała, mimo, że w latach 70- tych została uznana jako zabytek. Na szczęście w 1994 został on przejęty przez Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen, które też postarało się o przystosowanie miejsca dla ruchu turystycznego.

Muzeum Twierdzy Boyen

Twierdza Boyen należy do najlepszych tego typu obiektów w Polsce.

Teren zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada historię i znaczenie poszczególnych miejsc. Wśród ciekawostek warto wspomnieć jeden z budynków przeznaczony specjalnie dla gołębi pocztowych. Nie każdy wie, że w czasie pierwszej wojny światowej pełniły one znaczącą rolę w przekazywaniu wiadomości.

Twierdzę można zwiedzać od kwietnia do października. Natomiast pozostałe miesiące tylko po uprzednim telefonicznym lub mailowym umówieniu się.

Imprezy i schronisko młodzieżowe w Twierdzy Boyen

Co pewien czas w obrębie obiektu zdarzają się tu zjazdy motocyklistów i imprezy muzyczne. Także występy sławnych kabaretów lub rekonstrukcje historyczne. Raz po raz przybywają tutaj prawdziwe gwiazdy sceny. Wydarzenia te mają miejsce na terenie amfiteatru obok bramy Prochowej.

Na terenie twierdzy działa także schronisko młodzieżowe. Pomieści ono około 200 osób.

Co w pobliżu Twierdzy Boyen?

Giżycko jest pięknie położonym miastem na Mazurach. Warto pójść nad jezioro Niegocin lub Kisajno, można popłynąć statkiem wycieczkowym, albo też odpocząć na plaży.

Foto: własne

3 thoughts on “Twierdza Boyen w Giżycku

Dodaj komentarz