Sanktuarium Fatimskie w Turzy Śląskiej

Sanktuarium Fatimskie w Turzy Śląskiej

Sanktuarium Fatimskie w Turzy Śląskiej – inaczej zwane Śląska Fatima

Znana powszechnie jest historia objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie. Pani z nieba ukazała się tam w 1917 roku trójce dzieci – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Przekazała ważne dla świata orędzie, wzywając do pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej. Sanktuarium fatimskie jest jednym z największych na świecie miejsc pielgrzymkowych. Niestety nie wszyscy mają możliwość udać się z pielgrzymką do prawdziwej Fatimy. Dlatego w wielu miejscach powstają sanktuaria, w których pamięć o tamtych wydarzeniach jest kultywowana. Natomiast wierni mogą przeżyć przynajmniej namiastkę tamtejszych uroczystości i nabożeństw. Sanktuarium Fatimskie w Turzy Śląskiej jest najstarszym na ziemiach polskich. Niedaleko jest stąd do granicy polsko – czeskiej.

Krótka historia sanktuarium w Turzy Śląskiej

 Turza Śląska leży w sąsiedztwie Wodzisławia Śląskiego – średniej wielkości miasta na Górnym Śląsku. Po II wojnie światowej mieszkańcy tutejszej miejscowości postanowili wybudować kościół parafialny. Wybrano miejsce na niewielkim wzgórzu, skąd przy sprzyjającej pogodzie pięknie widać wspaniałe krajobrazy z górami w tle. Długo zastanawiano się nad wyborem patrona kościoła.
Ponieważ 12 maja 1947 roku miało się tu odbyć pierwsze majowe nabożeństwo ks Edward Kasperczyk zaproponował Matkę Bożą Fatimską dla uczczenia trzydziestej rocznicy objawień.
W 1959 roku przybyła do Turzy Śląskiej figura Matki Bożej Fatimskiej, która niedługo potem pielgrzymowała po okolicznych parafiach gromadząc rzesze wiernych. Owocem owego pielgrzymowania były liczne łaski, błogosławieństwa i nawrócenia. Liczba spowiedzi i Komunii Świętych przekraczała wtedy te jakie odbywały się czasie rekolekcji i misji parafialnych. Miejsce stawało się coraz bardziej sławne.
W każdą niedzielę po 13 dniu miesiąca do Turzy przybywają chorzy, a co miesiąc z 29 na 30 odbywają się Noce Pokuty i Wynagrodzenia z procesją i Pasterką Maryjną. Natomiast poza wspomnianymi wyżej dniami które przyciągają liczne rzesze wiernych na co dzień panuje tu cisza i spokój, co sprzyja osobistej modlitwie i refleksji.

Wygląd i wyposażenie kościoła

Być może rozczarują się wszyscy, którzy szukać tu będą wspaniałej, okazałej świątyni. Kościół jest mały, raczej skromny, choć bardzo zadbany. Nad głównym ołtarzem znajduje się koronowany obraz Matki Fatimskiej, ukryty pod innym Jej wizerunkiem, a odsłaniany w czasie nabożeństw.

 

Co w pobliżu?

Niedaleko stąd znajduje się jeszcze jedno znane na Śląsku sanktuarium w Pszowie. Natomiast w Kokoszycach – dzielnicy Wodzisławia stoi barokowy pałac Rufferów zamieniony na dom rekolekcyjny.

foto: własne

Dodaj komentarz