Sanktuarium na Jasnej Górce koło Żywca

Sanktuarium na Jasnej Górce koło Żywca

Sanktuarium na Jasnej Górce koło Żywca

Nie, to nie jest błąd, ponieważ napisane jest dobrze – Sanktuarium na Jasnej Górce. Znajdziecie je w Ślemieniu niedaleko Żywca. Należy do parafii św. Jana Chrzciciela.

Kopia i kult obrazu jasnogórskiego

Na wzniesieniu, które rozciąga się ponad zabudowaniami miejscowości stoi pięknie zdobiony wewnątrz kościół, a w nim znajduje się otaczana czcią dziewiętnastowieczna kopia Obrazu Jasnogórskiego. Wizerunek namalował na desce artysta Błażej Luks. Podobnie jak na prawdziwej Jasnej Górze możecie zobaczyć go tylko na nabożeństwach ponieważ później przykrywają go dwie zasuwy – wizerunki św. Joachima i Anny oraz Matki Boskiej Fatimskiej. Jednak według przekazów pielgrzymkowy charakter miejsca trwa już znacznie dłużej i był tu już przed pojawieniem się tego obrazu. Niektóre źródła podają nawet około 600 lat. Ma to związek z wierzeniem, że że kilkaset lat temu na wzniesieniu, które kiedyś nazywało się Groń Kumorkowy, a obecnie właśnie Jasna Górka miały miejsce objawienia Maryjne.

Mimo, że nigdy władze Kościoła tego objawienia nie potwierdziły zaczęli tu przybywać pielgrzymi. Niektórzy także z zagranicy – Węgier, Słowacji i Śląska, który wtedy do Polski nie należał. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego stulecia odnotowywano rocznie około 30 – 40 zorganizowanych grup pielgrzymkowych. Najczęściej jednak z pobliskich miejscowości, a więc na przykład z Żywca, Suchej Beskidzkiej, Rychwałdu. Byli oni uroczyście witani przez mieszkańców tutejszej parafii.

Architektura i wystrój

Kościół jest nieduży. Powstał w latach 1862 – 1866. Już od wejścia każdego kto tu wchodzi zachwyca wspaniała polichromia, która pokrywa całe ściany i sufit. Przedstawia ona sceny z życia Maryi, a także Jezusa i świętego Józefa. W barokowym ołtarzu oprócz wspomnianego wyżej obrazu zobaczycie figury św. Kazimierza Królewicza i św. Jana z Kęt. Po bokach także znajdują się bogato zdobione ołtarze. Świątynia podzielona jest na trzy nawy. Z zewnątrz nad wejściem jest mała wnęka, a w niej figura Matki Bożej. Natomiast pod kościołem w grocie znajduje się kaplica z figurą Matki Boskiej Niepokalanej, a w grocie tej źródełko, według wierzeń z  cudowną wodą.

Niedaleko Jasnej Górki warto odwiedzić także inne – bardziej znane sanktuarium Maryjne – w Rychwałdzie. Spośród beskidzkich miejsc kultu warte wspomnienia jest też w Makowie Podhalańskim.

 

Foto: własne

4 thoughts on “Sanktuarium na Jasnej Górce koło Żywca

Dodaj komentarz