pola-grunwaldu

pola-grunwaldu

Pola Grunwaldu – tu się odbyła wielka bitwa 1410 roku.

Pola Grunwaldu są miejscem, o którym zapewne każdy z nas słyszał na lekcjach historii. Znamy je także ze słynnej powieści Henryka Sienkiewicza – „Krzyżacy”, a także z jednego z największych (dosłownie) obrazów Jana Matejki. Ale chyba już mało kto wie, że bitwa pod Grunwaldem była jedną z wielu innych w czasie wojny, która trwała w latach 1409 – 1411. Skończyła się ona I pokojem toruńskim w 1411 po zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Koronowem.

Kto z kim i przeciw komu?

15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu walczyło około 29 tysięcy ludzi po stronie Polaków i blisko 21 tysięcy po stronie Krzyżaków. Rycerstwo krzyżackie pod wodzą wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena wspierały siły z Czech, Śląska i paru mniejszych państewek. Naprzeciw nim wystąpiły połączone siły Polaków i Litwinów, także z rycerstwem najemnym kilku innych narodów, między innymi Tatarów. Dowódcą sił polskich był król Władysław Jagiełło, a Litwinami dowodził książę Witold. Walka skończyła się pogromem krzyżaków.

Gdzie leży Grunwald?

Grunwald jest niewielką wsią na Mazurach niedaleko Ostródy.

Pola Grunwaldu – co my tu dzisiaj mamy?

Obecnie na polu walki znajduje się granitowy obelisk, a obok niego 11 trzydziestometrowych masztów – symbole sztandarów polskich i litewskich chorągwi, amfiteatr z muzeum, ruiny dawnej kaplicy, a także sporo innych ciekawostek. Odsłonięcie pomnika miało miejsce w roku 1960, a więc w 550 rocznicę bitwy. Nieopodal znajdziecie też pięciometrowy kopiec Jagiełły. Usypali go harcerze w roku 1959.
Do dziś także w rocznice bitwy na polach Grunwaldu odbywają się wielkie inscenizacje tego wydarzenia. Od 2010 roku miejsce jest uznane jako pomnik historii.

Co w pobliżu?

Jeśli będziecie na Mazurach i Warmii koniecznie zaliczcie liczne zamki. Na przykład w Ostródzie, Pasłęku, Olsztynku, Olsztynie i wiele innych. Niektóre z nich są udostępnione jako muzea dla turystów, inne popadły w ruinę, a jeszcze inne zostały zamienione na urzędy, szkoły i inne instytucje, więc można je oglądać tylko z zewnątrz.

Foto & video: własne

6 thoughts on “Pola Grunwaldu – miejsce średniowiecznej bitwy

Dodaj komentarz