Piękne kościoły w centrum Bytomia

Piękne kościoły w centrum Bytomia

Piękne kościoły w centrum Bytomia – Wniebowzięcia NMP i św. Trójcy

W Bytomiu jest wiele ładnych kościołów. Może będzie jeszcze kiedyś okazja, by je opisać. Jednakże podając tytuł piękne kościoły w centrum Bytomia mam na myśli dwa z nich – Wniebowzięcia NMP i Świętej Trójcy. Obydwa stoją blisko dworca kolejowego i autobusowego, a także blisko siebie nawzajem. Spacer pomiędzy nimi zajmuje dosłownie chwilę, więc bez problemu zobaczycie je podczas jednej, nawet krótkiej wycieczki do tego miasta, a naprawdę warto.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu

Spośród dwóch opisywanych tutaj kościołów ten jest cenniejszy ze względu na wiek powstania. Datowany jest bowiem na rok 1231, a został założony przez wrocławskiego księcia Henryka Brodatego. Od połowy szesnastego stulecia do roku 1632 użytkowali go protestanci. Wielkim nieszczęściem w dziejach świątyni był pożar w roku 1675. Spłonęło wtedy prawie całe wyposażenie wnętrza. Na przestrzeni wieków miały tu miejsce różnego rodzaju remonty i przebudowy. Jednakże z czasów gotyku zachowały się prezbiterium i część nawy głównej.

Do najcenniejszych elementów wewnątrz kościoła należy barokowy ołtarz główny. Znajduje się w nim siedemnastowieczny obraz Wniebowzięcia N.M.P. Jest dziełem malarza Bonawentury Emlera. Jest też uważany za cudowny wizerunek – ikona Matki Bożej nazywany Bytomską Madonną. Znajduje się też tutaj krypta grobowa rodziny Donnesmarcków – znanych na całym Górnym Śląsku przemysłowców.

Kościół Świętej Trójcy w Bytomiu

Jeśli chodzi o architekturę i wystrój to z opisywanych tutaj dwóch kościołów ten podoba mi się bardziej. Jest to typowy neogotyk z końca dziewiętnastego wieku. Jego konsekracja odbyła się w roku 1886, a dokonał jej biskup Hermann Gleich. Autorem jego projektu był Paul Jackisch. Z daleka widać jego wysoką sześćdziesięciometrową wieżę. Oprócz niej jest kilka innych mniejszych. Świątynia jest duża, orientowana, bazylikowa (trzy nawy i transept). Wnętrze zdobią liczne rzeźby, obrazy, a także polichromia. Ołtarz główny powstał w pracowni Buhla z Wrocławia. Warto też spojrzeć na pięćdziesięciogłosowe organy, które wykonała austriacka firma Rieger.

Niestety w ciągu dnia kościół można oglądać tylko przez dużą kratę. Chcąc bliżej przypatrzyć się wnętrzu trzeba się wybrać na nabożeństwo.

Zachęcam też do odwiedzenia Muzeum Górnośląskiego, które znajduje się bardzo blisko stąd. Pieszo około 5 minut.

Foto: własne

Dodaj komentarz