Pałac i kościół w Kokoszycach

Pałac i kościół w Kokoszycach

Pałac i kościół w Kokoszycach – gdzie to jest?

Kokoszyce są dzielnicą Wodzisławia Śląskiego. Jest to miasto na Górnym Śląsku niedaleko Rybnika. Pałac i kościół w Kokoszycach są najciekawszymi obiektami w tej dzielnicy.

Pałac w Kokoszycach

Barokowy pałac stoi w Kokoszycach od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Jego pierwszym właścicielem, a zarazem właścicielem całych Kokoszyc (wówczas odrębnej miejscowości) był Wilhelm Franz von Zawadzki.

Ciekawe, że niektóre źródła wymieniają datę wcześniejszą (1783) i jako pierwszego pana posiadłości Gustawa Baltazara von Czebulkę. Nieścisłości są podobno efektem błędnie napisanego roku na elewacji budynku. Pod koniec XIX stulecia, a później też w latach 1919 – 21 z inicjatywy ówczesnego i ostatniego prywatnego właściciela domu Gustawa von Ruffera dokonano przebudowy i powiększenia rezydencji.

Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, gdy tereny te znalazły się w granicach państwa polskiego mieszkańcy pałacu postanowili wyprowadzić się do Niemiec. Wtedy to pani Gabriele von Ruffer zapragnęła by posiadłość została sprzedana na własność Kościołowi Katolickiemu. Pierwotnie były plany by w pałacu powstało seminarium duchowne nowo powstałej Diecezji Katowickiej. Ostatecznie utworzono tu funkcjonujący do dziś diecezjalny dom rekolekcyjny.

Do środka budynku prowadzi barokowy portal. Niewiele ostało się z pierwotnego wystroju i wyposażenia. Kilkukrotne remonty potrzebne były, aby dostosować rezydencję do potrzeb osób przyjeżdżających na rekolekcje. Z dawnych elementów architektonicznych uwagę przyciągają między innymi piękne drewniane schody i zdobne sufity.

Wokół pałacu rozciąga się wspaniały park – oaza ciszy i spokoju. Z okazałymi drzewami. Jest także w sąsiedztwie stadnina koni sportowych.

kaplica pałacowa

Najważniejszym pomieszczeniem – sercem domu, w którym rekolektanci spotykają się kilkakrotnie w ciągu dnia na modlitwach, konferencjach i Mszy Świętej jest nieduża, przytulna kaplica. Największą jej ozdobą jest duży obraz Matki Boskiej, taki sam jaki pierwotnie był w sanktuarium w Piekarach Śląskich (obecnie oryginał znajduje się w Opolu). Obok krzyż i niewielka figura świętego Jacka. Natomiast w samym ołtarzu przyciąga uwagę płaskorzeźba pelikana karmiącego pisklęta. Od razu kojarzy się ze słowami jednej z pieśni „Ty co jak pelikan Krwią swą karmisz nas”.

Posługują tu kapłani rekolekcjoniści i siostry jadwiżanki. Niestety ponieważ nie jest to obiekt turystyczny, aby pałac i kaplicę zobaczyć od środka trzeba przyjechać na rekolekcje.

Wokół pałacu w pięknym parku znajdują się stacje Drogi Krzyżowej.

Kościół Niepokalanego Serca Maryi w Kokoszycach

Istniejąca od 1947 roku parafia leży na terenie miasta Wodzisław Śląski w dekanacie pszowskim. Ale już rok wcześniej w 1946 roku wydano pozwolenie na budowę kościoła, którego głównym budowniczym był ks. J. Bołda. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1950 roku. Głównym wykonawcą ołtarza głównego był Józef Potępa, jego pomocnikami studenci ASP w Krakowie. Największą uwagę przyciąga duża figura Matki Boskiej podarowana przez jednego z kapłanów z Chorzowa. Stoi ona przy ołtarzu głównym. Natomiast w dwóch bocznych ołtarzach znajdują się wizerunki świętych: Dominika Savio, Marii Goretti, św. Józefa, św. Barbary i św. Izydora. W porównaniu z innymi nowymi świątyniami Kościół w Kokoszycach ma zaskakująco ładny wystrój.

Przy wejściu znajduje się osobna kaplica z wizerunkiem św. Ojca Pio i relikwiami.

Co w pobliżu?

Niedaleko Kokoszyc są dwa znane w Archidiecezji Katowickiej sanktuaria – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej, a także Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie.

Foto: własne

 

6 thoughts on “Pałac i kościół w Kokoszycach

Dodaj komentarz