Na Jaworzynie Krynickiej (1114m.n.p.m.)

Na Jaworzynie Krynickiej

Na Jaworzynie Krynickiej warto być

Każdego kto spędza weekend lub urlop w okolicy przepięknych uzdrowisk Krynica lub Muszyna zachęcam by choć przez krótki czas pobyć na Jaworzynie Krynickiej –  jednym z najpopularniejszych szczytów Beskidu SądeckiegoJest to jednocześnie najwyższa góra Pasma Jaworzyny.  Zapewne jednym z powodów jej popularności jest kursująca po stoku kolejka gondolowa, która pozwala dostać się na górę także tym, co o własnych siłach nie mogliby tu wejść. Jest to najdłuższa kolejka tego typu w Polsce. Powstała w latach 90 – tych ubiegłego wieku. Dolna jej stacja znajduje się w dolinie Czarnego Potoku.

Przepiękne widoki i inne atrakcje na Jaworzynie Krynickiej

Wielu turystów przyciągają wspaniałe widoki rozciągające się w niemal wszystkich kierunkach. Duży trawiasty obszar pozwala każdemu na znalezienie najbardziej dogodnego miejsca do podziwiania krajobrazów. W słoneczny dzień można rozłożyć kocyk i się poopalać. Zimą natomiast jest tu raj dla narciarzy, którzy mogą szusować na wielu trasach o różnym stopniu trudności, w tym najdłuższa w Polsce trasa oświetlona.

Na górze można skorzystać z usług schroniska PTTK, przy którym dyżurują ratownicy GOPR, jest też niewielkie muzeum Turystyki Górskiej. Są też inne punkty gastronomiczne, i maszt radiowo – telewizyjny.
Stoki Jaworzyny w znacznej części pokrywa las, głównie jodły, buki i świerki, ale tez wiele innych gatunków jak sosny, olsze, jarzębiny i wiele innych. Jednym z najciekawszych przedstawicieli flory (rzadko spotykanym) jest oset ostrożeń dwubarwny. Są też liczne polany, a także jaskinie i pomniki przyrody nieożywionej. Jeden z najbardziej znanych nazywany jest Diabelskim Kamieniem.
Można tu spotkać sarny, jelenie, dziki, rysie, a nawet niedźwiedzia i wilka.
Aby poznać lepiej walory przyrodnicze jaworzyny Krynickiej warto przejść się ścieżką edukacyjną. Pomoże nam  kilkanaście przystanków z tablicami informacyjnymi na tym szlaku.
Jaworzyna Krynicka wbrew nazwie znajduje się nie w Krynicy ale na terenie gminy Muszyna.

Szlaki piesze na Jaworzynę Krynicką:

czerwony – z Krynicy
czerwony  z Hali Łabowskiej
zielony z Muszyny Złockie
zielony z Krynicy
Foto: własne

Dodaj komentarz