Na Górze Trzykrzyskiej w Wilnie

Na Górze Trzykrzyskiej w Wilnie

Na Górze Trzykrzyskiej w Wilnie – piękne widoki

Na Górze Trzykrzyskiej w Wilnie warto się znaleźć. Mimo, że tak naprawdę jest to niewysokie wzniesienie ( zaledwie 112 m.n.p.m.). Nazywana też Łysą Górą, Krzywą Górą albo też bardziej po naszemu Górą Trzech Krzyży. Znajduje się na terenie parku Kalny Parkas w sąsiedztwie Góry Grobu Giedymina – Wielkiego Księcia Litewskiego, założyciela dynastii, dziadka naszego króla Władysława Jagiełły. Podobno stał tu też niegdyś zamek zwany „Krzywym”. Został on jednak spalony przez Krzyżaków. Nigdy nie odbudowany.

Zachęcam, żeby tu wejść przede wszystkim dla pięknej panoramy Wilna. Jak na dłoni bowiem widać całe miasto. Najwyższa wieża wyraźnie górująca nad wszystkimi pozostałymi zabudowaniami jest nadajnikiem wileńskiej telewizji.

Miejsce Męczeńskiej śmierci franciszkanów

Według przekazów ludowych w tym miejscu zamordowano siedmiu franciszkanów za czasów księcia Olgierda w XIV wieku. Ponieważ żadne dokumenty historyczne tego faktu nie potwierdzają,  co niektórzy traktują tę opowieść jako legendę. Mimo to trzysta lat później tutejsi franciszkanie wznieśli trzy drewniane krzyże. Stąd nazwa tego miejsca.

Kolejne pomniki

Kiedy około sto lat potem drewno zmurszało ustawiono w tym samym miejscu ponownie inne krzyże również drewniane, ale i one długo nie wytrzymały próby czasu. Zawaliły się w roku 1869, a na wznoszenie kolejnych nie było zgody władz. Dopiero w roku 1916 stanęły tu krzyże betonowe. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był ksiądz prałat Kazimierz Michalkiewicz, a twórcą projektu Antoni Wiwulski. Ale niestety te też nie przetrwały. Zostały wysadzone w powietrze w roku 1950 czyli w latach stalinizmu. Trzeba pamiętać, że wtedy Litwa była częścią Związku Radzieckiego, a więc prześladowania religijne były nieporównanie większe niż u nas.

Obecny pomnik jest nieco większą kopią tego poprzedniego. Trzy wysokie białe krzyże, które stoją do dzisiaj zostały wzniesione w czerwcu 1989 roku dla uczczenia już nie tylko dawnych franciszkanów, ale także ofiar stalinizmu na Litwie. Prace przy ich budowie trwały 14 dni.

Co jeszcze warto zobaczyć w Wilnie? Zachęcamy do zwiedzenia całego Starego Miasta Ostrą Bramą z licznymi pięknymi kościołami, między innymi piękną cerkwią Świętego Ducha i Kościołem św. Kazimierza. Warto zobaczyć cudowny kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, katedrę i cmentarz na Rossie.

Koniecznie musimy też wspomnieć litewską Górę Krzyży, ale to już jest poza Wilnem.

Foto & video: własne

Dodaj komentarz