Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – warto zobaczyć

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu naprawdę warto zobaczyć. Jest to jedna z największych i najciekawszych ekspozycji muzealnych w regionie, która prezentuje różnego rodzaju wystawy – czasowe i stałe. Zajmuje dwa budynki – przy ulicy Korfantego i przy placu Sobieskiego. Jednakże największe i najciekawsze ekspozycje znajdują się w tym drugim.

Krótka historia

Początki Muzeum Górnośląskiego sięgają roku 1910. Zostało założone przez Bytomskie Towarzystwo Historyczno – Muzealne. Pierwsze eksponaty pochodziły między innymi z kolekcji prywatnych Simona Machy i Kurta Bimlera. Samorząd miasta przejął placówkę w roku 1928 i od tego czasu jej ranga systematycznie i stale wzrastała. Kilkakrotnie zmieniał się adres, a w obecnym budynku mieści się od roku 1931. W latach dwudziestych ubiegłego stulecia zaczęło powstawać Muzeum Śląskie w KatowicachNiestety druga wojna światowa je przerwała. Wówczas wiele eksponatów z Katowic trafiło właśnie do Bytomia i do obecnej stolicy województwa nigdy już nie powróciły. Od roku 1950 obowiązuje obecna nazwa Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Co my tu mamy?

Jak wspomnieliśmy wyżej wystaw jest kilka i są wyraźnie podzielone na różne bloki tematyczne. Pracownicy muzeum proponują gościom wjazd windą na czwarte piętro, a później schodząc w dół oglądamy co raz to inne ekspozycje. Każda z nich jest duża i naprawdę bogata. Obejrzenie bardzo dokładnie wszystkiego może zająć nawet kilka godzin.

Na czwartym piętrze są wystawy czasowe, które raz po raz się zmieniają, więc nie będziemy tu opisywać.

Piętro trzecie zajmuje przepiękna Galeria Malarstwa Polskiego. Prawdziwa gratka dla znawców i miłośników sztuki. Znajdziecie tu dzieła wybitnych mistrzów takich jak Piotr Michałowski, Artur Grottger, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński i wielu innych. Więc warto zobaczyć.

Piętro drugie jest poświęcone typowo śląskiej tematyce. Wystawa nazywa się „Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku” Obejmuje ponad 750 różnego rodzaju eksponatów. Są tu przykłady dawnych izb mieszkalnych, rękodzieła śląskich amatorów artystów, koniakowskie koronki, pisanki wielkanocne, instrumenty muzyczne, domowe ołtarzyki, przedmioty użytku codziennego, stroje ludowe i mnóstwo pozostałych ciekawostek.

Natomiast dla odmiany na piętrze pierwszym znajduje się wystawa przyrodnicza. Górny Śląsk to nie tylko przemysł kopalnie i huty, ale także sporo pięknych miejsc przyrodniczych – lasy, łąki stawy. Niektóre z nich stały się rezerwatami, czyli prawnie chronionymi miejscami, gdzie można spotkać rzadkie rośliny i zwierzęta. Na ekspozycji zobaczycie dioramy różnych środowisk – las, woda, łąka, pole. Prezentują nie tylko różne miejsca, ale też różne pory roku.

Warto wiedzieć, że muzeum znajduje się bardzo blisko bytomskiego rynku, także blisko dworca autobusowego i kolejowego. Łatwo więc jest tu dojechać i trafić.

Foto: własne

Dodaj komentarz