Kościół św Piotra i Pawła w Pucku

Kościół św Piotra i Pawła w Pucku

Kościół św Piotra i Pawła w Pucku – piękny przykład gotyku

Kościół św Piotra i Pawła w Pucku ma architekturę typowo gotycką. Powstał w czternastym stuleciu, chociaż tutejsza parafia istniała już wiele lat wcześniej. W miejscu tym stała bowiem inna świątynia, najprawdopodobniej romańska. Pozostały po niej do dziś fragmenty fundamentów. Na nich wzniesiono obecną budowlę. Najstarszą jej częścią jest wieża, która stoi od roku 1309. Reszta została zbudowana pomiędzy 1330, a 1400 rokiem. Jednakże większość z cennych elementów pochodzi z późniejszych czasów i epok. W szesnastym wieku na ponad 30 lat kościół w Pucku przejęli luteranie. Zdarzały się też liczne remonty i przebudowy

Co warto tu zobaczyć

Do najcenniejszych elementów architektury i wyposażenia kościoła należy kaplica Wejherów ufundowana w roku 1597 przez puckiego starostę Ernesta Wejhera i jego żonę Annę. Natomiast ich syn – Jan podarował doń cenne obrazy Hermana Hana słynnego w tamtym czasie malarza na Pomorzu. Kolejny potomek Wejherów – Jakub w 1637 roku dodał zamykającą tę kaplicę kutą kratę zamówioną u mistrzów z Gdańska.

Ołtarz główny i dwa boczne pochodzą z roku 1800.  W tym samym czasie powstała także ambona. We wspomnianym wcześniej ołtarzu głównym znajdują się cztery przesuwane obrazy. Dużo starsze są tutejsze chrzcielnice. Jedna z nich – barokowa  jest datowana na rok 1697, druga stojąca w kruchcie pochodzi z wieku XIII. Cenne też są trzy mosiężne żyrandole i dzwony – jeden z 1400, drugi z 1605 roku.

W kościele jest sporo pamiątkowych tablic. Między innymi z okazji 50 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, ku czci Męczenników Ziemi Puckiej, a także 25 rocznicy powstania Solidarności.

Łodziami na odpust

Piękny jest nie tylko sam kościół w Pucku, ale także jego położenie bardzo blisko Zatoki Puckiej. Dzięki temu ładnie widać go od strony wody. W czerwcu na odpust świętych apostołów Piotra i Pawła wielu wiernych z Półwyspu Helskiego przypływa tutaj łodziami. Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła należy do Archidiecezji Gdańskiej.

Kościół św Piotra i Pawła w Pucku, a co w pobliżu?

Zachęcamy do odwiedzenia Jastrzębiej Góry, Helu, Rozewia, Rzucewa i Krokowej.

Foto: własne

Dodaj komentarz