kościoły drewniane

kościoły drewniane

Kościół św Józefa w skansenie w Chorzowie – cenny zabytek.

Kościół św Józefa w skansenie w Chorzowie jest jednym z najładniejszych i najciekawszych zabytków jakie prezentuje tutejsze muzeum. Powstał w 1791 roku we wsi Nieboczowy nad Odrą w powiecie wodzisławskim. Jego fundatorem był Jan Zdrzałak. Przetrwał dwie „przeprowadzki”. A więc w 1971 roku przeniesiony został do Kłokcina (dzielnica Rybnika), gdzie pełnił rolę świątyni parafialnej, a w 1995 przeniesiony po raz drugi, tym razem do tutejszego skansenu, czyli Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Ponowne poświęcenie odbyło się 28 września 1997 roku.

Architektura i wyposażenie

Podobnie jak wiele innych drewnianych zabytków Kościół ma konstrukcję zrębową.  Zamknięte trójbocznie prezbiterium, które jest znacznie mniejsze od kwadratowej nawy i zwrócone w kierunku wschodnim. Więc oznacza to, że świątynia  jest orientowana. Obok prezbiterium znajduje się zakrystia. Warto spojrzeć w górę, gdzie tęczową belkę zdobią polichromowane figurki. Do kruchty prowadzi portal z datą 1791, czyli z czasu powstania zabytku. Natomiast wokół świątyni znajdują się soboty to znaczy niewielkie zadaszenia, dzięki którym ludzie, którzy nie mieścili się wewnątrz mogli schronić się przed deszczem. Nazwa „soboty” wywodzi się stąd, że niektórzy wierni na poranną niedzielną Mszę przychodzili w sobotę wieczorem i obok kościoła nocowali pod gołym niebem.

Na pokrytym gontem dachu znajdują się dwie barokowe wieżyczki – sygnaturki. Jedna z nich nad nawą, natomiast druga nad prezbiterium. Wyposażenie wnętrza w stylu ludowo – barokowym. Niestety nie zachował się oryginalny wystrój kościoła, więc ten obecny pochodzi z innych kościołów, muzeów, częściowo jest też darem wiernych. Ołtarz główny wcześniej należał do kościoła w Moszczenicy, który spłonął podczas pożaru. Tymczasem tabernakulum i obraz świętego Józefa oficjalnie należą do Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.  Warto również zwrócić uwagę na pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku stacje Drogi Krzyżowej. W prezbiterium wisi sporo zabytkowych obrazów, które są własnością Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Fisharmonia na chórze pochodzi od mieszkańców parafii z Chorzowa Starego. Ogrodzenie kościoła jest drewniane z gontowym daszkiem.

Kościół jest jednym z elementów szlaku architektury drewnianej. Do dziś odbywają się tu Msze Święte w niedziele w sezonie wiosenno – letnim, a więc można połączyć wycieczkę w niedzielę z uczestnictwem w nabożeństwie.

foto: własne

3 thoughts on “Kościół św. Józefa w skansenie w Chorzowie

Dodaj komentarz