Kościół "na wodzie"

Kościół "na wodzie"

Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu – piękny zabytek

Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków nie tylko tego małego miasteczka, ale całego Roztocza. Nosi imię świętego Jana Nepomucena. Stoi na dużym stawie w miejscu wcześniej istniejącego tu teatru. Staw ten razem z wyspą, na której wznosi się nasz zabytek prawdopodobnie wykonali jeńcy tatarscy i tureccy. Zrobili to na polecenie Marii Kazimiery – żony ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego, a później też żony Jana III Sobieskiego. Czyli słynnej „Królowej Marysieńki”. Miejsce przyciąga nie tylko turystów, ale także malarzy i fotografów, którzy uwieczniają widok na płótnie i papierze.

Krótka historia

Świątynię ufundowali w połowie osiemnastego wieku Teresa i Tomasz Zamoyscy jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa. Powstawała w latach 1741 – 1747. W roku 1747 odbyła się także konsekracja. Kościół był kiedyś częścią zabudowań pałacowych i pełnił rolę kaplicy. W sąsiedztwie znalazła się także zakrystia i szkoła. Nieopodal stoi drewniana dzwonnica.

Jednonawowa niewielka budowla reprezentuje styl barokowy. Wzniesiono ją z kamienia i cegły, a projekt wykonał architekt Andrzej Bem. Wewnątrz zachwyca przepiękna iluzjonistyczna polichromia namalowana przez Łukasza Smuglewicza. Ten sam Łukasz Smuglewicz jest też prawdopodobnym autorem obrazu maryjnego w kaplicy bocznej. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na co dzień zasuwany obrazem z wizerunkiem św. Jana Nepomucena. Kaplice boczne są dwie. Jedna wspomniana wyżej z obrazem ukoronowania Najświętszej Maryi Panny, a druga poświęcona jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czterogłosowe organy pochodzą z roku 1905. Cennym zabytkiem jest też stara kamienna kropielnica stojąca przy wejściu. Jeśli jesteście spostrzegawczy zauważycie jeszcze herby rodowe rodzin Zamoyskich i Michowskich. „Jelita” (trzy skrzyżowane włócznie) i „Rawicz (panna na niedźwiedziu).

Do zabytku na wyspę prowadzi żelbetonowy most wzniesiony w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Kościół filialny

Kościół przez długi czas (do lat 80 -tych dwudziestego wieku) pełnił rolę świątyni parafialnej. Natomiast obecnie, po wybudowaniu nowej pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski jest wykorzystywany do odprawiania Mszy Świętych tylko okazjonalnie. Chętnie biorą tu ślub nowożeńcy. Odpust świętego Jana Nepomucena przypada 21 maja. Nocą możecie zobaczyć pięknie zrobioną iluminację, która odbijając się w wodzie stawu robi naprawdę ciekawe wrażenie.

Foto: własne

9 thoughts on “Kościół „na wodzie” w Zwierzyńcu

Dodaj komentarz