Katowice Panewniki

Panewniki

Katowice Panewniki – co my tu mamy?

Katowice Panewniki to jedna z południowych dzielnic tego miasta. Od ponad stu lat stoi tu duża neoromańska świątynia p.w. świętego Ludwika Króla i Wniebowzięcia N.M.P, której  gospodarzami są ojcowie franciszkanie Zakonu Braci Mniejszych. Warto tu przyjechać.

Bazylika franciszkanów w Panewnikach

Charakterystycznymi elementami zewnętrznego wyglądu kościoła są dwie wieże i kopuła zwieńczona figurą św. Franciszka z Asyżu. Fasada ma wysokość 28 metrów. Nad głównym wejściem przyciąga uwagę  7 metrowa rozeta witrażowa. Natomiast obie wieże wznoszą się na wysokość 48 metrów. Dach jest pokryty blachą miedzianą. Długość bazyliki wynosi 76 metrów.

We wnętrzu można zobaczyć między innymi duże prezbiterium podzielone na część dolną i górną oraz malowidła ze scenami życia św. Franciszka autorstwa Norberta Paprotnego.

W kościele znajduje się również kilka bocznych kaplic. W jednej z nich trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Katowice Panewniki – Kalwaria

W bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki franciszkańskiej, wśród licznych starych drzew na obszarze 8 hektarów znajduje się Kalwaria. Na niej można zauważyć kaplice i kapliczki Drogi Krzyżowej i różańcowe. Natomiast na końcu parku jest też  Grota Lurdzka z 1905 roku, – najstarszy element tego miejsca, a nabożeństwa w niej odbywały się jeszcze przed ukończeniem budowy kościoła.

Pierwsze plany i początek budowy stacji Drogi Krzyżowej pojawiły się już w 1911 roku, jednakże z powodu licznych przerw realizacja i dokończenie nastąpiły dopiero w latach 50-tych dwudziestego wieku po II wojnie światowej. Zaraz potem przystąpiono do wznoszenia kapliczek różańcowych.

Nieprzypadkowo spacerując po Kalwarii Panewnickiej odnajdziemy podobieństwa do innych tego typu miejsc jak Kalwaria Zebrzydowska, Kalwaria Pacławska i inne, ale są też różnice. W sumie na Drogę Krzyżową składa się 12 kaplic (stacje XI, XII i XIII są w jednym miejscu).

Przez Kalwarię przepływa rzeka Kłodnica. Kilka małych mostów ponad nią dodaje uroku. Dlatego jest to dobre miejsce do modlitwy, zadumy ale też do spaceru. Piękne o każdej porze roku.

Szopki w Panewnikach

Za twórcę pierwszej na świecie szopki bożonarodzeniowej uchodzi święty Franciszek, który w grocie Greccio we Włoszech podczas Pasterki w 1226 roku spróbował odtworzyć scenę Narodzenia Pańskiego. Zatem więc po dziś dzień franciszkańskie szopki uchodzą za najpiękniejsze na świecie.

Do bazyliki w Katowicach – Panewnikach w okresie świąt Bożego Narodzenia przyjeżdżają bardzo licznie pielgrzymi i turyści, zwłaszcza z dziećmi. Tutejsza szopka uznawana jest za jedną z największych i najpiękniejszych w Europie.  Budowana jest w centralnej części kościoła za ołtarzem od 1949 roku. (Wcześniej w tym kościele instalowano mniejsze, w bocznych kaplicach.). Rozmiary są imponujące – szeroka na 30, a wysoka na 18 metrów). Natomiast figurka dzieciątka Jezus sprowadzona została z Betlejem. Niektóre elementy są ruchome.

Natomiast od 1994 roku z boku kościoła funkcjonuje w czasie od końca grudnia do 2 lutego każdego roku jeszcze jedna szopka ruchoma. Charakterystycznymi jej elementami są  (oprócz tradycyjnych postaci występujących we wszystkich tego typu obiektach) figury świętych i polskich postaci historycznych. Jest więc św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Paweł II, św. Jadwiga i wiele innych.
W tym samym pomieszczeniu znajduje się również ekspozycja kilkunastu szopek z różnych stron świata – czyli włoskie, niemieckie, afrykańskie i inne.
Natomiast w ogrodzie klasztornym jeszcze jedna – z żywymi zwierzętami. A więc zwiedzajcie i podziwiajcie.

Foto: własne

 

4 thoughts on “Katowice Panewniki – Bazylika, kalwaria, szopki

Dodaj komentarz