Drewniany pałac Radziwiłłów w Antoninie

0
Drewniany pałac Radziwiłłów w Antoninie

Drewniany pałac Radziwiłłów w Antoninie

Drewniany pałac Radziwiłłów w Antoninie – najsłynniejszy w Polsce

Drewniany pałac Radziwiłłów w Antoninie, w powiecie  ostrowskim jest najsłynniejszą i najbardziej okazałą tego typu budowlą drewnianą w Polsce. Dokładniej  jest to pałac myśliwski, a więc zamieszkiwany w czasie polowań. Okolice są bowiem pełne lasów i zieleni, a co za tym idzie także zwierzyny łownej (zwłaszcza w dawnych czasach).  Pałac został wybudowany dla księcia Antoniego Radziwiłła w latach dwudziestych XIX stulecia, a jego projektodawcą był Karl Friedrich Schinkel, najwybitniejszy wtedy niemiecki architekt. Łatwo tu trafić, ponieważ zabytek stoi przy głównej Drodze Krajowej nr 11 pomiędzy Kępnem i Ostrowem Wielkopolskim.

Architektura i historia pałacu w Antoninie

Żółty budynek oszalowany na podmurówce stoi na planie krzyża greckiego. Jego środkowa główna część ma kształt ośmioboku, a pokryta jest namiotowym dachem. Wokół niej zobaczycie cztery niższe skrzydła. Wewnątrz uwagę przyciąga wysoka na 3 piętra reprezentacyjna sala ozdobiona myśliwskimi trofeami. Na środku tej sali wznosi się kolumna, która jednocześnie pełni rolę podpory architektonicznej i komina. Natomiast ponad głowami dwa poziomy galerii prowadzą do apartamentów. Styl pałacu zalicza się do architektury klasycystycznej. Niestety dawne piękne podłogi uległy zniszczeniu, kiedy po roku 1945 w pałacu znajdował się tu magazyn trocin.
Najsłynniejszym tutejszym gościem był Fryderyk Chopin przebywający tu w latach 1827 i 1829. Nieprzypadkowo więc na terenie wokół pałacu stoi pomnik najsłynniejszego polskiego kompozytora.
Niezbyt chlubną kartę w historii miejsca zapisał Michał Radziwiłł, który w 1939 roku podarował zabytek Adolfowi Hitlerowi.  Wódz Trzeciej Rzeszy oficjalnie figurował jako właściciel do roku 1944.
Obecnie mieści się tu hotel i restauracja.  Natomiast wokół pałacu roztacza się piękny park w stylu angielskim. Jest staw z niewielką wyspą, a na niej stoi biały marmurowy nagrobek Fryderyki Heleny i Luizy – córek Antoniego Radziwiłła.

Co jeszcze w pobliżu?

Bardzo niedaleko stąd znajdziecie inną ciekawą atrakcję zupełnie innego rodzaju – Park Rozrywki i Edukacji „Górecznik„.  To będzie frajda zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Wielkopolska obfituje w wielką liczbę pałaców. Jeśli interesują Was tego typu zabytki to zachęcamy do odwiedzenia też między innymi Kórnika i Siemianic.

Foto: własne

Dodaj komentarz