atrakcje turystyczne w Helu

atrakcje turystyczne w Helu

Atrakcje turystyczne w Helu – czyli koniec Polski

O tym niewielkim mieście na Pomorzu zapewne każdy z nas słyszał. Jakie atrakcje turystyczne w Helu możemy polecić? Najbardziej charakterystyczną cechą miejscowości jest fakt że leży na samym „końcu Polski”. Otoczone jest z trzech stron morzem, a jedyne lądowe połączenie z resztą kraju to około trzydziestopięciokilometrowa droga Mierzeją Helską. Od strony północno – zachodniej Hel sąsiaduje z Juratą.

Stałych mieszkańców jest tu niecałe 4 tysiące. Jednakże jest to popularna miejscowość nadmorska, więc w sezonie letnim liczba przebywających tu ludzi wielokrotnie wzrasta. Powierzchnia miasta według danych urzędowych wynosi nieco ponad 21 kilometrów kwadratowych, z czego około 90 procent stanowią użytki leśne.

Krótka historia Helu

Historia miejscowości sięga końca dwunastego wieku. Jako kaszubska wieś (wówczas Gellen) słynęła z handlu śledziami. Już w XIII wieku kwitnął tu handel, który był konkurencją nawet dla samego Gdańska. Nie ma dokładnych danych kiedy nadano Helowi prawa miejskie. Prawdopodobnie było to za czasów księcia pomorskiego Świętopełka II w połowie XIII stulecia. W późniejszych wiekach znaczenie miejscowości stopniowo malało. W końcu XIX wieku przestał być miastem aż do 1963 roku. Na początku XX wieku stałych mieszkańców było tu tylko 604 osoby. Niemal wszyscy byli Niemcami, tylko około 6 procent stanowili Kaszubi.

Po roku 1918 Hel został włączony w granice Polski.

Fokarium w w Helu

Foki to ssaki morskie występujące w wielu morzach i oceanach klimatu umiarkowanego i subarktycznego. Żyją też w Bałtyku. Są szare lub brązowe, ich ciało dochodzi do 180 cm długości. Mają dobry słuch i wzrok, ale słaby węch. Jako drapieżniki żywią się głównie rybami.

Kiedyś nad brzegiem Bałtyku fok było dużo. Niestety na skutek działalności człowieka, intensywnych polowań groziło im wyginięcie.

Dla ochrony gatunku w 1999 roku w Helu utworzono fokarium jako część placówki naukowo – badawczej – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Głównym celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w Morzu Bałtyckim. Instytucja prowadzi działalność badawczą i edukacyjną. Leczy się tu także zwierzęta chore.  Wyhodowane młode potomstwo fok jest wypuszczane na wolność.

Fokarium czynne jest wszystkie dni w roku. Ceny biletów są symbolicznie niskie, warto więc wybrać się całą rodziną. Jest kilka basenów ze zwierzętami, a także muzeum „Ssaki naszego morza”. Jak mamy szczęście to możemy trafić na karmienie połączone z prelekcją o godzinie 11.00 i 14.00.

Militaria na Helu – naprawdę dużo tego

Geograficzne położenie Helu stało się przyczyną, że od dawna miejsce to było doskonałym punktem dla wszelkiego rodzaju wojsk. Nic więc dziwnego, ze nazbierało się tu całkiem sporo bunkrów, schronów, ale też czołgów, wyrzutni pocisków i wszelkiego innego sprzętu. Dlatego militaria na helu to prawdziwa gratka dla miłośników historii wojennej i wojska. Są pamiątki zarówno niemieckie jak również i polskie.

Do najważniejszych punktów wycieczki z pewnością należeć będzie Muzeum Obrony Wybrzeża. Są tu pozostałości z czasów II wojny światowej. Między innymi stanowisko ogniowe i wieża kierowania ogniem. Ciekawostką jest możliwość krótkiej przejażdżki wąskotorową kolejką i możliwość strzelania na prawdziwej strzelnicy.

W Helu stacjonuje też do dziś garnizon Marynarki Wojennej.

Inne atrakcje w Helu

Warto zwiedzić też Muzeum Rybołówstwa (w dawnym kościele protestanckim), latarnię morską, dawne zabudowania. W pobliżu zachęcamy do zwiedzenia między innymi Pucka, Rozewia i Jastrzębiej Góry.

Gdyby ktoś z Was chciał się wybrać jednak nie na Hel a do Mielna razem ze swoim pupilem to idealne będą domki nad morzem z psem z ogrodem, miejscem na spacery, a także z możliwością kontaktu z weterynarzem w razie potrzeby.

« z 2 »

Foto & video: własne

7 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Helu

Dodaj komentarz