Atrakcje turystyczne Nowego Sącza

Atrakcje turystyczne Nowego Sącza

Ciekawe i różnorodne atrakcje turystyczne Nowego Sącza

Nowy Sącz jest miastem powiatowym w Małopolsce. Jest też stolicą regionu nazywanego Sądeczczyzną. Prawa miejskie otrzymał już w roku 1292 za czasów króla Wacława II. Stałych mieszkańców liczy około 85 tysięcy przy powierzchni niespełna 60 kilometrów kwadratowych. Do 1998 roku pełnił rolę stolicy województwa. Atrakcje turystyczne Nowego Sącza są liczne i bardzo różne – góry, zabytki, skansen… ale o tym za chwilę.

Miasto ze wszystkich stron otoczone jest górami i wzniesieniami- Beskidem Sądeckim, Beskidem Niskim, Beskidem Wyspowym i Pogórzem Rożnowskim. Najwyżej położony punkt na terenie Nowego Sącza nazywa się Majdan (475 m.n.p.m.).

Krótka historia Nowego Sącza

W średniowieczu przechodził tędy szlak handlowy w kierunku Węgier. Dzięki temu miasto i cały region miały możliwość szybkiego rozwoju. W czternastym stuleciu za czasów króla Kazimierza Wielkiego wzniesiony został zamek i mury obronne. To właśnie w tym zamku król Władysław Jagiełło z księciem Witoldem przygotowywali się do wojny z Krzyżakami. Już od czasu Jagiellonów mieścił się w Nowym Sączu także sąd. Niestety nie omijały też miasta klęski żywiołowe – zarazy, pożary, powodzie. W XVI i XVII wieku był tu też prężnie działający ośrodek braci polskich (arian).

13 grudnia 1655 roku miasto zostało uratowane przed Szwedami, co było początkiem końca tak zwanego „potopu szwedzkiego”. Walkom przewodził pułkownik Gabriel Wojniłłowicz. W czasie rozbiorów, a nawet jeszcze wcześniej bo w roku 1770 tutejsze tereny dostały się pod panowanie Austrii.

Ciekawostką jest też fakt, że w Nowym Sączu powstała jedna z pierwszych na ziemiach polskich elektrowni.

Zabytki i muzea w Nowym Sączu

W mieście jest mnóstwo pięknych zabytków. Ponieważ trudno wymienić wszystkie, pozwólcie, że wspomnę tylko te najważniejsze, a więc: ratusz, liczne kościoły – w tym Bazylia kolegiacka świętej Małgorzaty, kościół świętego Rocha, kościół i klasztor jezuitów, synagogi, mury obronne, wspomniany wyżej zamek, piękna zabudowa Rynku i przyległych do niego ulic Starego Miasta i sporo innych.

Będąc w Nowym Sączu warto wybrać się do tutejszego dużego i ciekawego skansenu, a także zobaczyć Muzeum Okręgowe.

 

Dodaj komentarz